Divine Technology stream – No Clean Singing exclusive

Divine Technology album cover

Mean Messiah‘s new album, which we’re now premiering on the eve of its release by Slovak Metal Army, is over-the-top in nearly every way, from the full-tilt but machine-precise drum obliteration to the soaring vocal harmonies, from the riotously dismantling grooves to the swarming guitar savagery, from the sweeping symphonic layers to the vast panoply of unhinged vocal extremity. It’s a combination of theatrical spectacle and industrial-strength demolition job, bound and determined to leave the audience breathless, and with ruined necks and spinning heads, and it’s hard not to get caught up and carried away by it.”

Read the full review and listen to the album on the link below:

Dan Friml v pořadu Kytarová zbrojnice #20 [Czech]

Kytarová zbrojnice

Dan je hostem dvacátého pokračování pořadu Kytarová zbrojnice Maťa Mišíka. Dozvíte se spousty informací o jeho kytarách, aparátech, nebo pedalboardech. Dokonce i o tom, jak přistupuje ke zvuku, jak ho tvoří a nahrává a jaké používá doplňky.

Kytarová zbrojnice #20 - Dan Friml [Mean Messiah]
Kytarová zbrojnice #20 – Dan Friml [Mean Messiah]

Článek s videem a podrobným seznamem vybavení najdete na stránce Kytarové zbrojnice, nezapomeňte se přihlásit do soutěže o parádní ceny, a když vás bude Maťova práce bavit, můžete ho podpořit nějakou tou korunou, aby mohly tyhle skvělý pořady vznikat i nadále.

Navíc si můžete na MUSICstage.cz přečíst obsáhlý rozhovor s Danem, kde se dozvíte i to, co nebylo řečeno ve videorozhovoru.